By the way #37

Vores dagligvareindkøb for en hel måned

maanedsbudget

skaermbillede-2018-02-25-kl-12-41-01

Vores samlede dagligvareindkøb for februar:

01/02 REMA 1000: 43,90,- + 01/02 Superbrugsen: 103,95 + 02/02 Ana Frugt & Grønt: 90,- + 03/02 REMA 1000: 85,80 + 05/02 Føtex Food: 77,35 + 06/02 REMA 1000: 167,75 + 07/02 Your Local: 75,- + 09/02 REMA 1000: 170,75,- + 13/02 REMA 1000: 109,90,- + 16/02 REMA 1000: 125,45,- + 18/02 REMA 1000: 69,95,- + 19/02 REMA 1000: 54,95,- + 20/02 REMA 1000: 61,85,- + 23/02 REMA 1000: 55,37,- = 1291,97,-

Da vi skrev om vores privatøkonomi tilbage i januar måned, var I nogle stykker der studsede over, at vi kunne klare os for 2.000 kroner om måneden til dagligvareindkøb. Og det kan vi på sin vis godt forstå. Vi synes altid selv det er skægt at høre, hvad andre folk bruger deres penge på. Det er måske også en del af fascinationen ved programmer som Kender du typen?  eller Politikens Mit forbrug – at se hvor forskelligt mennesker lever, og de utallige variationer i laster, prioriteringer og vaner, vi tillægger os. Fx Emil Thorup, der bruger op mod 15.000 kr. på takeaway-kaffe årligt. Eller Anders Morgenthaler, der er gået all-in på at leve bæredygtigt. Selv hører vi nok til den sparesommelige gruppe på mange forbrugsområder, og så er der nogle få, som vi splurger på. Rejser udgør helt klart vores største udgiftspost, når de faste udgifter er trukket fra. Ja faktisk bruger vi jo sådan set flere penge på rejser end på dagligvarer! Herudover er det nok ikke nogen hemmelighed, at en pæn portion af vores indkomst hænger i vores garderober. Dette er dog noget, vi bevidst har forsøgte at tøjle lidt siden vi købte lejlighed. Og også gerne vil tøjle fremover. For ellers kunne det bare blive ved og ved. Modeindustrien skal nok finde på trends og brands i en lind strøm, som vi kan smide vores penge efter. Så på det område forsøger vi at dæmme op for impulskøb. Og det gør vi faktisk også, når det kommer til dagligvarer – for lige at vende tilbage til emnet.

Lad det være sagt med det samme: jeg ELSKER at have god tid til at snuse rundt i et supermarked. Og lige så meget som jeg elsker det, lige så meget hader Lasse at handle ind! Hans ture til supermarkedet er hurtige og målrettede, mine er langsomme og dvælende. Jeg har alle citroner i hånden, inden jeg vælger den rigtige. Gransker samtlige dåser med flåede tomater, før vinderen finder vej ned i kurven. Det er bare min ting. Lasses supermarkedsvisit er som et koordinatsystem, hvor han vandrer med raske skridt mellem punkterne: bananer-mælk-havregryn-pasta-fryseposer-kasse-ud. Sidstnævnte er helt klart mest omkostningseffektivt, for man (jeg) kommer tit til at snige impulskøb i kurven, når man (jeg..) har god tid. Derfor forsøger jeg at begrænse mine “shoppeture” i supermarkedet, men alt i alt så bruger vi faktisk ikke voldsomt mange penge på dagligvarer. Dette er der nok flere årsager til: 1. Vi spiser relativt tit ude (enten i byen, til events eller hos venner), har sammenskudsgilde med venner eller bestiller takeaway til aften. 2. Vi køber ikke “mærkevarer” – bare det billigste og helst øko. 3. Vores hverdagsfrokoster er utroligt kedelige, haha. Som regel bare rugbrød med leverpostej, spegepølse eller hummus. Det samme er vores morgenmad sådan set. Her kører vi havregryn med bananskiver og minimælk. 4. Jeg er, sagt i al beskedenhed, boss til at få brugt de rester, vi har i køleskabet. Vil skyde på, at vi smider mad ud 1-2 gange om måneden. ALT bliver vitterligt spist.

Da et par af jer såede tvivl om, hvorvidt vi nu også kunne klare os for 2.000 kr om måneden, besluttede vi os for at gemme alle bon’er fra dagligvareindkøb i hele februar måned. Både som et lille eksperiment for at se, hvad vi rent faktisk brugte pengene på, men også for at se, om vi overholdt budgettet. Og som sagt, så gjort! På billedet ovenfor ser I vores samlede supermarkedsforbrug for den forgangne måned. Det er sgu lidt sjovt at kigge på. Der er mange gengangere: mælk, havregryn, rugbrød, gulerødder.. Der er også relativt meget, der er øko. Så det kan sagtens lade sig gøre, at købe en smule mere miljøbevidst, selvom man ikke har et pengetræ i baghaven. Der er til gengæld relativt lidt kød på listen. Dette skylde både, at vi har skruet lidt ned for vores kødforbrug, men også, at vi tit har den slags liggende på lager i fryseren. Så køber vi stort ind ca. hveranden måned af økologisk kød, kylling og frisk fisk – gerne når det lige er på tilbud. Af og til er vi også heldige at få den slags forærende. I denne måned havde vi fx et halvt kilo mørksej liggende, som min ven Christian, der er fisker, havde givet os. Det blev til en portion lækker ceviche, da vi havde gæster forrige weekend. I løbet af måneden har vi haft gæster til spisning fem gange, og har også selv spist ude – enten hos venner eller på café/restaurant – fem-seks gange. Så det går nogenlunde op økonomisk, hvad vi har købt ekstra til gæstebesøg og hvad vi selv har “sparet” ved at spise ud.

Som I kan se på regnskabet, har vi faktisk haft en relativt billig måned på dagligvare-fronten. Det har faktisk overrasket os, at vi har brugt så lidt! For der er helt klart også måneder, hvor vi overskrider de 2.000 kr. Men beløbet er relativt retvisende som gennemsnit. Denne måned har været billig både fordi måneden er årets korteste, og måske også fordi vi har haft rigtig mange aftaler, møder, events og venneaftaler, hvor der har været mad involveret. Men igen, det svinger meget fra måned til måned, hvilket også er udslagsgivende i vores madbudget.

Hvordan ser vores dagligvareindkøb ud i forhold til jeres? Vi tænker at de produkter, vi køber, i virkeligheden er at finde i ret mange danskeres indkøbskurve? (lige bortset fra flæskesværene – dem fralægger jeg mig ethvert ansvar for. Det er Lasses klammo smag i snacks!)

   

32 kommentarer

  • Sarah

    Min bedre halvdel og mig selv bruger 1400,- om måneden på dagligvarer. Og det er (som oftes) inklusiv toiletpapir, shampoo etc. Til tider ryger de på det personlige kort, det svinger lidt.
    Men det kan sagtens lade sig gøre – især hvis man køber på budget eller tilbudsvarer. Det går i hvert fald så fint for os, selvom målet er at hæve den til 2000! Bare fordi!

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Lasse

      Sejt, det er da ret godt klaret! Og ja, hvis man har tid og lyst til at være tilbudsjæger, er der jo masser af gode penge at spare :) Jeg er i hvert fald glad for, at Sidsel tit gider bruge lidt ekstra tid på at grave de gode tilbud frem ;)

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Sidse

    Spændende indlæg. Vi er en familie på to voksne og en på halvandet år – vi spiser alle frokost på arbejde/vuggestue, men ellers køber vi ind for mellem 4.500 og 5.000 kr. per måned. Vi køber 90% på Nemlig.
    Jeg undrer mig over I ikke køber flere husholdningsting (toiletpapir, rengøringsmidler, vaskepulver, opvaskemiddel, håndsæbe etc.) og hvor få grøntsager I spiser.

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Lasse

      Hej Sidse :)

      Årh, luksus at købe så meget ind på Nemlig – det gad man da også godt! Vi har bare en REMA virkelig tæt på os, så den benytter vi flittigt. Men kan godt forestille mig at Nemlig er fantastisk, når man har børn :) Vi køber ofte lidt mere ad gangen, når det kommer til husholdningsprodukter. Så det er slet ikke hver måned, vi har brug at købe håndsæbe, vaskepulver og så videre. Vi har en masse forskellige rengøringsmidler stående, men det er jo ikke hver måned, man har brug for at købe brun sæbe og spejlrens ;) Måske gør vi sjældnere rent end andre? Men det er selvfølgelig – lige som alle andre ting på listen – noget, der varierer fra måned til måned. Og så forstår jeg ikke, du mener, at vi spiser få grøntsager? :D Det er da suværent listen over frugt og grønt, der har flest punkter. Vi spiser frugt og grønt hver dag :)

      Siden  ·  Svar på kommentar
    • sidse

      Ja selvfølgelig har man ikke bruge for at købe alle rengøringsmidler ind hver måned, det er klart. Men stadig sjovt, I rammer en måned helt uden alle de “mængdekøb” I nævner (inkl. kød etc.)
      Ja, det er rigtigt at det er under frugt/grønt I har flest sager, men der er næppe grøntsager for mere end 5kg på den liste. Det er godt nok ikke meget for to mennesker over 28 dage. Spiser man bare 300g om dagen 2 personer i 28 dage, er det knap 17kg, så det er da ingenting I har spist.
      Mit argument er bare, at det er utrolig usammenligneligt med kostråd og en almindelig familie (bestående af 1,2,3,4 etc.) personers naturlige dagligvarer og husholdningsindkøb. Derfor synes jeg bare det er et forkert signal at sende at man da sagtens kan klare en sund livsstil for under 1500 kr. per måned

      Siden  ·  Svar på kommentar
    • Lasse

      Okay, jamen det må du jo om :D Vi har ikke manipuleret med noget, og jeg synes egentlig, vi har forklaret ret fint, hvad der ligger bag tallene og de forskellige mængdeangivelser samt hvor meget vi har spist ude og så videre. Vi holder nu stadig på at man sagtens kan klare en sund livsstil for under 1500 kr. per måned, som jeg kan se flere andre her i kommentarfeltet også kan. Jeg siger ikke at det ene er mere rigtigt end det andet, og vi prøver egentlig heller ikke at “sende signaler” om noget – vi syntes bare det var en sjov øvelse at skrive alt ned, vi har købt af dagligvarer i en måned. Meget mere end det var der egentlig ikke i det. Vi kan da godt prøve at gøre det igen en anden måned og se, om vi kommer frem til et mere tilfredsstillende resultat i dine øjne ;)

      Siden  ·  Svar på kommentar
    • LarsFraGalten

      Jeg synes faktisk i mangler fotodokumentation og Excel ark over hvem der spiser hvad og hvornår :D Og så lyt til vegan-sidse, hun ejer tydeligvis kostpyramiden! #KanManEgentligFåGrøntsagerNok

      Siden  ·  Svar på kommentar
    • sidse

      Hold da op. jeg nævner da det manglende kødforbrug sammen med de gængse kostråd. Jeg synes bare det er et spøjst indlæg og konklusion omkring et yderst interessant emne.

      Siden  ·  Svar på kommentar
    • Sidsel

      Haha.. Lars for faen :D

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Cathrine

    Sikke et spændende indlæg! Jeg har for en gangs skyld regnet ud hvor meget min kæreste og jeg har brugt på mad i februar måned. Vi har handlet for 826 kr og brugt 899 kr på cafebesøg, bagerkøb og take away. Samlet set er det jo ganske lidt, at vi hver især har brugt under 900 kr på både mad og take away, men jeg synes det er lidt skræmmende, at de to poster er næsten lige store :D Sååå det vil jeg vidst lige have i baghovedet her i marts

    Siden  ·  Svar på kommentar
  • Freja

    Vi er en familie på 4 – mor, far og 2 børn på hhv. 1,5 og 3,5 år. Den lille bruger stadig ble, og de skal begge have 2 madpakker med hver om dagen i vuggestue/børnehave. Jeg handler ind 1 gang om ugen, til hele ugen, så jeg slipper for at stresse over det i løbet af ugen. Jeg handler ind for mellem 1000-1200 kr. om ugen. Altså et sted mellem 4000-4800 kr. om måneden. I det budget indgår ALT. Dvs. bleer, toiletpapir, vaskemiddel, mad etc. Jeg tænker da over hvad tingene koster, men er ikke den store tilbudsjæger og gider ikke rende fra butik til butik. Så jeg kunne muligvis godt handle lidt billigere ind, hvis jeg gik hardcore efter tilbud. Men det gider jeg simpelthen ikke! ;-)

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Lasse

      Det lyder også som en rigtig fornuftig måde at gøre tingene på, når nu I har små børn :) Jeg kan kun forestille mig at tid bliver en mangelvare! Som du nok kan se er vi lidt slemme til at handle drypvist – men vi kan så også nå i Rema og tilbage til vores lejlighed på 5-7 minutter.
      Mht. budget synes jeg faktisk også det er godt gået, at I kan holde jer på 4-5000. Der kommer uden tvivl mange ekstra udgifter til, når først flokken udvides fra 2 til 4 personer. Jeg håber også vi kan komme ind i en god gænge med at handle færre gange på en uge og måske begynde på madplan igen, når vi skal have børn.

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Cecilie

    Hej Sidsel og Lasse,
    Jeg er vild med jeres blog, og ekstra vild med jeres SU-venlige indlæg!
    Jeg tænkte på om i måske kunne have lyst til at dele en madplan for en uge/måned, hvor i holder jer inden for jeres budget?
    Jeg synes nemlig det kan være lidt en udfordring, at leve på budget og samtidig få en ok spændende og varieret kost.
    Jeg vil i hvert fald være glad for lidt inspiration fra jer!

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Sidsel

      Hej Cecilie
      Hvor er det dejligt at høre, tak!
      Det vil vi da helt sikkert overveje :) Måske det nærmere bliver som en top ti/top tyve over billige retter, som vi ofte har i rotation hjemme i køkkenet. Stay tuned ;)

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Charlotte

    Meget spændende at høre hvor meget andre bruger på dagligvarer! Min kæreste og jeg bruger maks 400kr pr uge (og når vi spiser takeaway er prisen for det inkluderet i de 400kr pr uge). Dette stramme madbudget har vi fordi det fungerede fint mens vi var studerende og fordi vi gerne vil spare en masse penge op til huskøb (jo før jo bedre). Jeg er vist lidt ligesom Sidsel: jeg kan bruge virkelig lang tid på at handle (kan dog godt være lidt stressende når man har fået fuldtidsjob og ikke har al den tid til overs mere haha), er en rigtig tilbuds-jæger og smider aldrig mad ud. Jeg synes faktisk at det gør det hele meget nemmere at man absolut ikke vil smide mad ud for så er ens muligheder lidt mere begrænsede så det er nemmere at finde på hvad man skal lave og man får derfor meget mere varieret mad ;) Jeg elsker mad og jeg elsker god mad, men jeg synes virkelig at der er en uhyggelig tendens til at rigtig mange bruger SÅ mange penge på dagligvarer fordi de absolut vil købe mærkevarer og vil købe færdigproducerede varer som tager virkelig kort tid at lave selv og desuden til 1/10 af prisen?Men hvis man gerne vil bruge en hel masse penge på madvarer så skal man selvfølgelig bare gøre det, jeg er godt klar over at ikke alle synes det er så spændende som jeg synes det er at være en rigtig tilbudsjæger. Men jeg synes det er ærgerligt når folk ikke kan forstå hvad der er et godt ilbud og hvad der ikke er 😅

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Sidsel

      Det lyder til at vi er meget ens hvad mad angår, Charlotte! :) Jeg synes faktisk også man kan komme rigtig langt for få penge, hvis man bare har lidt know-how og kreativitet i et køkken. Og så kan det faktisk fungere som et fint benspænd at forsøge at undgå madspild, som du også selv skriver :) Og det er netop ikke ensbetydende med, at man ikke sætter pris på god mad, men jeg kan også godt blive forarget når jeg ser hvad råvarerne i Torvehallerne koster eller hvis jeg bladrer i en udgave af Gastro. Der er jeg sgu nok lidt for meget en prisbevidst jyde, haha.

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Sabrina

    Må man spørge hvor mange takeaway- og restaurantmåltider I får sponsoreret? Hvilket jo er helt fair, da det er en del af jeres “job”. Men det er jo også en gode, som vi andre dødelige selv må betale for :)

    Og så er det selvfølgelig værd at bemærke, at I har et ret lille kødforbrug, at I ikke er de store sodavandsdrikkere eller slikspisere og at I ikke køber mange specialvare som eks. nøddesmør, matchapulver, acaipulver osv. Det er ellers nogle poster som kan trække et madbudget gevaldigt op.

    Og en sidste ting. Kapers som pålæg?

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Lasse

      Hej Sabrina :)

      Ja da, selvfølgelig! Lige nu har vi jo et lille samarbejde kørende med Just Eat, hvor vi har et beløb at købe for hver måned. Marts er sidste måned (indtil videre), hvor dette samarbejde kører, så efter det er vi tilbage på “normalen”. Og her får vi faktisk ret sjældent måltider sponsoreret. Måske er vi til event et par gange om måneden, hvor der også er mad. Men ellers betaler vi langt størstedelen af tiden vores aftensmad (og takeaway) selv :) De 2000 kr., vi normalt bruger indbefatter også penge til takeaway.

      Mht. slik og snacks tror jeg egentlig, vi ligger meget normalt i forhold til andre par (hvis jeg kigger på, hvor meget vores venner normalt køber af den slags) men nej, vi drikker ikke så meget sodavand. Det er faktisk næsten kun mig :D Og det er rigtigt, at vi ikke køber så mange specialprodukter. Så er det nok mest saucer, forskellige slags te, blomster, krydderier og særlige ingredienser. Vi handler relativt meget i Far East Trading og hos vores lokale grønthandler, der har mange mellemøstlige specialiteter. Men helsekost og deslige har nok aldrig sagt os det store :)

      Haha, ja kapers skulle vi bruge til en hjemmelavet gang fish n’ chips med hjemmerørt tartarsauce. Og så er kapers også godt i en good old tunsalat, som vi også tit laver :)

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Sara

    Men.. Hvis i spiser så meget ude og køber takeaway, så er det jo intet under at madbudgettet til dagligvarer kan holdes så lavt. Jeg tænker lidt, at for at give et retvisende billede af hvad i reelt bruger på mad (og så folk kan sammenligne), så skulle alle poster til mad inddrages inkl. restaurantbesøg og takeaway. Som økonom, og der er jeg nok lidt biased, må jeg indrømme at jeg synes det her indlæg kun viser den halve sandhed om man så må sige. 😊

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Lasse

      Hej Sara :)

      Som Sidsel skriver i indlægget, har vi haft gæster på besøg 5 gange og har spist ude 5-6 gange. Så vi har 5 gange lavet dobbelt så meget (eller mere) mad, end vi normalt ville lave, hvis det bare var os to, der skulle spise. Så det synes vi egentlig går meget fint op med, de gange, vi har spist takeaway. Og så lægger vi jo heller ikke skjul på, at det klart har været én af de billige måneder for os i forhold til hvad vi normalt bruger på dagligvarer på en måned. Februar er jo også årets korteste måned, hvilket også spiller ind. Som sagt plejer vi at bruge omkring 2000 kroner (inkl. penge til takeaway), men det svinger selvfølgelig fra måned til måned :)

      Hele baggrunden for dette indlæg var jo, at nogle af vores læsere var meget overraskede over, at vi kunne klare os på dagligvarefronten for under 2000 kroner om måneden og det var egentlig bare det, vi gerne ville vise med dette indlæg :) Hvis du synes, det er mere retvisende, må du da gerne tage de restende 708 kroner og lægge til som “kompensation” for 5-6 gange takeaway, så lander vi stadig på de 2000 kroner :) Vi plejer enten at spise pizza, falafelruller eller thai-mad som takeaway, hvilket koster mellem ca. 80 og 130 kr. pr. gang for os begge :)

      Mange tak for din kommentar – Altid godt med lidt debat og nuancering :)

      God mandag!

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Nanna

    Det er så nice at I deler disse ting også! I er og bliver mine yndlingsbloggere ;-)
    Hjemme hos os er vi min kæreste og jeg og så min lillesøster på 19 år. Vi har et fælles madkortet hvor det hver måned overføres i alt 2400 kr til, og så gælder det om at overholde det. Som regel passer det lige præcis, men nogle måneder har vi også over 500 kr tilbage. Vi køber mest øko og så spiser vi stort set aldrig takeaway – så madkontoen dækker stort set alt hvad vi spiser hehe :-)

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Sidsel

      Det var da så sødt af dig at skrive, tusind tak! :)
      Først og fremmest: sejt at I kan bo sammen i den konstellation! Og dernæst: sejt at I kan holder jer indenfor 2400. Det hjælper selvfølgelig også på det, når man forsøger at lave de fleste måltider selv. Det prioriterede Lasse og jeg helt klart også, da vi læste og ikke havde det økonomiske råderum, vi har i dag. Nu er vi lidt mere laissez faire, men helt ødsle bliver vi nok aldrig ;)

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Linnea

    Virkelig spændende indlæg :-)

    Vi er 2 voksne herhjemme, og vi afsætter også 2000 kr. om måneden til mad og husholdning. Vi køber primært økologiske varer og ellers så lokalt som muligt.

    Jeg synes, at det kræver rigtig meget planlægning at holde budgettet på det niveau, og det skred også ret voldsomt sidste år på grund af dels travlhed og dels en større kostomlægning for mig pga. sygdom. Men i 2018 har vi overholdt budgettet indtil videre, så det kan godt lade sig gøre :-)

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Sidsel

      Du har helt ret i, at det ikke nødvendigvis er nemt at holde sig indenfor en bestemt budgetramme. Vi oplever også tit, at travlhed kan være det, der giver overtræk på kontoen. Så er overskuddet ikke helt det samme, og man griber nok til de lidt lettere løsninger så som takeaway.
      Sejt at I har kunne overholde budgettet i år på trods af kostomlægning. Den slags kan tit være dyrt!

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Line

    Min kæreste jeg bruger heller ikke meget mere end omkring 2000,- om måneden. Vi har ikke et fælles handle-madkort (hvilket vi dog overvejer at få) Men vi gemte for et et års tid siden også alle vores boner i en måned, for til sidste at regne sammen. Vi havde ikke en gang brugt 1500,- Men der havde vi også nærmest tømt fryseren for alt hvad der var. Men vi laver også gerne store portioner, spiser gerne rester og gemmer til fryseren. Man kan få ret mange måltider ud af 1 kg oksekød, hvis man bruger det rigtigt.

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Sidsel

      Vi er faktisk lidt overraskede over, at så mange af jer lader til at have nogenlunde samme forbrugsmønster som os, hvad dagligvarer angår. Fryser-tricket benytter vi også ofte! Og så kan man nemlig tit strække mange råvarer ret langt, hvis man gider bruge tiden på det.

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Louise

    Vi er to voksne og et barn og bruger i hvert fald 5000 kr om måneden på indkøb, så er lidt overrasket over at i kan klare jer for så lidt. Men vi køber så sjældent takeaway og spiser kun ude en gang om måneden desværre.. og så får vi både kasser fra aarstiderne og køber økologisk så det løber op. Men altså før børn brugte jeg i den grad også flere penge på drinks og taxa og middage ude, så det er måske en naturlig udvikling når man får børn 😀.

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Sidsel

      Jeg tror også det er en ret naturlig udvikling, som du selv skriver, Louise :) Jeg ved da også, at både Lasses familie og min egen virkelig kunne køre nogle dagligvarer gennem husholdningen, da vi begge boede hjemme! Og så kan økologi, måltidskasser osv. også hurtigt få beløbet til at stige. Jeg er ret sikker på at vores vil gøre det samme, når vi får børn. Lige nu lever vi nok bare et lidt atypisk og priviligeret liv, hvor vi ofte er på farten eller får smidt måltider i nakken.

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Anne

    Det her er virkelig et spændende emne, og det er interessant at se hvordan andres dagligvarebudget hænger sammen!

    Jeg kan dog ikke lade være med at undre mig over, hvor meget i reelt set bruger på mad, hvis i regner det hele med? Jeg synes det er urealistisk (eller måske misvisende) at skrive at i bruger lige under 1300 kr. om måneden på mad, når der så også kommer takeaway og sammenskudsgilder med oven i. Hvordan ville jeres udgifter mon se ud, hvis i lagde jeres udgifter til takeaway og sammenskudsgilder sammen med de 1300?

    Min kæreste og jeg (som begge er studerende) sætter hver måned i alt 2800 kr. over på vores madkort. Det er for det meste meget passende, nogle gange lidt for meget. Vi spiser sjældent takeaway (måske en gang hver 2. måned, og så betaler vi af “egen” lomme), handler billigt og økologisk i Rema, men spiser også meget grønt, kød og andet protein da vi begge træner meget. For os er det totalt urealistisk at kunne leve for 1300 kr. i en hel måned, men fedt hvis det kan lade sig gøre for jer :)

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Sidsel

      Som Lasse skriver, tror jeg at vi i februar måned ville ende omkring de 2000 kr, hvis vi talte øvrige måltider med. Og det er sådan set også de 2000 kr. og ikke de 1300, der er det retvisende tal. Men når det er sagt, så har vi helt klart kunne mærke et fald i vores dagligvareforbrug på det seneste, simpelthen fordi vores livsstil har ændret sig. Vi er mere og mere på farten, og spiser derfor heller ikke lige så mange måltider hjemme, som vi engang gjorde. Så vores dagligvareforbrug skal naturligvis også ses i den kontekst. Jeg synes jeres forbrug på 2800 lyder meget realistisk ift. det liv, du beskriver :)

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Ida

    Virkelig interessant emne! Vi bruger selv 2200,- to SU-studerende og det er oftest lidt i overkanten pr. måned. Jeg har flere gange forsøgt mig med at gemme bonner og skrevet ned hvor ofte vi handler, og hvor meget vi handler for – det er dog aldrig lykkes mig at fortsætte mere end i et par måneder, men jeg kan jo se på kontoen at vi holder budgettet. Jeg ELSKER DR programmet Spis og Spar, og gad virkelig god vide hvor man kunne spare endnu flere penge. Jeg går selv efter tilbud, indkøbslister og madplaner og andre gode råd, men gad god lærer at bruge endnu mindre 😊

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Sidsel

      Det program har jeg aldrig set, men det lyder da helt klart noget noget for mig, haha. Sejt at I kan holde jeres madbudget mens I er på SU. Det har Lasse og jeg ikke altid formået ;)

      Siden  ·  Svar på kommentar

Skriv en kommentar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

 

Næste indlæg

By the way #37